ПРЕЗИДЕНТ ЖОЛДАУЫ ТАЛҚЫЛАНДЫ - Қазақ Ұлттық Аграрлық Зерттеу Университеті

ПРЕЗИДЕНТ ЖОЛДАУЫ ТАЛҚЫЛАНДЫ

2021 жылғы 06 қыркүйекте Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университетінің базасында Алматы қаласы Медеу ауданының әкімшілігінің бірлесе ұйымдастырумен офлайн/онлайн форматында ҚР Президенті Қ.К. Тоқаевтын «Халық бірлігі және жүйелі реформалар – ел өркендеуінің берік негізі» атты Жолдауын талқылауға арналған дөңгелек үстел болып өтті.

Сондай-ақ, дөңгелек үстел жұмысына Алматы қаласы мәслихатының депутаттары, Алматы қаласы Кәсіпкерлер Палатасының, аудандық ардагерлер Кеңесінің, білім беру саласының өкілдері қатысып, Жолдау аясында белгіленген барлық тапсырмаларды іске асыру бойынша өз пікірлері мен ұсыныстарын ортаға салды.

Медеу ауданының әкімі Әсет Масабаев өз баяндамасында еліміздің одан әрі даму бағыттарын нақты және нақты көрсеткен Президенттің сөйлеген сөзінің негізгі тапсырмаларын атап өтті. Спикер Мемлекет басшысы өз сөзінде қадап айтқан білім және ғылым саласын жаңғырту, руханият саласында қызмет жасайтын ұстаздарды мемлекет тарапынан қолдау көрсету мәселелеріне басты назар аударды. Атап айтқанда, 2021 жылдың 1 қыркүйегінен бастап педагогтердің жалақысын көтеру және білім саласын көтеруге мүмкіндігі бар мамандарды жоғары оқу орындарына тарту үшін ЖОО әкімшілігі мен жетекшілік ететін министрліктер қабылдаған нақты шаралар туралы сөз болды.

Бұдан кейін сөз алған Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университетінің ректоры, экономика ғылымдарының докторы, профессор, академик, ҚР ҰҒА вице-президенті Тілектес Есполов Алматы Ғылым мен білімнің Хабы, өркениеттің, мәдениеттің, спорт пен бизнестің орталығы екенін атап өтті. Қазақстанда 125 жоғары оқу орны бар болса, соның 39-ы, яғни 31% Алматы қаласында орналасқан. Бүгінде әрбір төртінші бакалавр, екінші магистрант пен докторант Алматыда оқиды. Жалпы республика бойынша жоғары оқу орындарында 604 мыңнан астам студент оқиды, оның 27% немесе 163 мыңы Алматы жоғары оқу орындарында білім алады. QS әлемнің үздік университеттерінің халықаралық рейтингінде қазақстандық жоғары оқу орындарының саны соңғы 10 жылда 5-тен 14-ке дейін өсті. Бізді қуантатыны олардың 8-і Алматыда. Қалада орналасқан жоғары оқу орындары ел экономикасының барлық саласына мамандар дайындайды. Ал Медеу ауданы – оңтүстік астананың ең ірі әкімшілік, өнеркәсіптік және мәдени орталығы. Мұнда Қазақстан Ұлттық ғылым академиясы орналасқан, оған 20-дан астам ғылыми мекеме, оның ішінде институттар кіреді. Сондай-ақ кең кітапхана қоры бар Орталық ғылыми кітапхана, Оқушылар сарайы, Орталық Армия үйі, мемлекеттік филармония орналасқан. Ықылас атындағы ұлттық аспаптар мұражайы, 28 білім беру мектебі, 6 колледж, 5 ЖОО, оның ішінде 3 – ұлттық университет бар.

Бұл Алматының Мемлекет басшысының Жолдауында қойылған міндеттерді шешуге өз үлесін қосатын үлкен зияткерлік әлеуетке ие екендігін көрсетеді.

Мемелекеттің қуаттылығының бір көрінісі – жаңа жағдайға бейімделген білім мен ғылымның дамуы. Жолдауда осы саланы заманауи талаптарға сай, өркендету туралы нақты тапсырмалар берілгені қуантады. Бұл дегеніміз – озық білім мен тәрбие беру арқылы, шәкірттердің кәсіби шеберліктерін шыңдау арқылы білікті мамандар даярлауға ашылған зор мүмкіндік деген сөз!

Жоғары оқу орындарында ақылы негізде білім алушылардың 85 пайызы әлеуметтік тұрғыдан толық қамтамасыз етілмеген отбасыларынан.

Ел Президенті болашақта мамандықты саналы түрде таңдау үшін мектептерде кәсіптік бағдар беру жұмысының қажеттілігіне ерекше тоқталды. Жоғары оқу орындарының профессорлық-оқытушылар құрамы колледждер мен мектептерге осы мәселе бойынша көмектесуге міндетті. Мысалы, біздің университетте аграрлық білім берудің үздіксіз жүйесін жүзеге асыратын Халықаралық «Агробілім» қауымдастығы мен Кіші Академия: мектеп (лицей) - колледж – университет жүйесі құрылды. Университеттің Қазақстанның 9 облысы мен 88 ауданында қамқорлыққа алынған мектептері бар.

Президент ауыл шаруашылығы – Ұлттық экономиканың негізі болып табылатындығын қадап айтып, еліміздегі бәсекеге қабілетті экспортқа бейімделген агроөнімдердің көлемін арттыруды тапсырды. Жайылымдық жерлерді айналымға қосу жаңа тәсілдерін әзірлеу, «Жеке қосалқы шаруашылықтар туралы» заң жобасын әзірлеу, ветеринария жүйесін  түбегейлі реформалау, ауыл шаруашылығын мемлекеттік тараптан қолдау тетіктерін әзірлеу туралы Парламент пен Үкіметке тапсырма берілді.

Осының алдында, 02 қыркүйек күні Ауылшаруашылық министрі Е.Ш.Қарашөкеевтің басшылығымен өткен мәжілісте  осы мәселелер қарастырылып, Мемлекет басшысының Жолдауында тапсырған міндеттерін орындаудың негізгі шараларын министрлік арнайы жариялаған болатын.

Дөңгелек үстелге қатысушылар елімізді одан ары дамыту мен оның азаматтарының өмірін жақсартудың маңызды қадамдары айқындалған Президент Жолдауын бірауыздан қолдады және осы міндеттерді шешуге белсенді қатысуға дайын екендіктерін білдірді.