ҚазҰАЗУ Asia Hub 2022 желісінің жыл сайынғы отырысына қатысты - Қазақ Ұлттық Аграрлық Зерттеу Университеті

ҚазҰАЗУ Asia Hub 2022 желісінің жыл сайынғы отырысына қатысты

Білім саласындағы халықаралық серіктестіктердің, зерттеулер мен ынтымақтастықтың негізі пандемия мен жүріп жатқан жаһандану процестерінің әсерінен өзгеріп, виртуалды алмасу мен оқыту ортасында тұрақты емес орналасуы бар модельге көбірек ауысуда. Бұл ауысым бізді соңғы екі жылда бүкіл дүние жүзіндегі, соның ішінде Азиядағы әріптестерімізбен бірге, біздің халықаралық ынтымақтастығымызда қиындықтар туғызды. Сонымен қатар, ғылыми қауымдастық өзгермелі ортаға бейімделіп, ғылыми-зерттеу және білім беру саласындағы халықаралық ынтымақтастықты қолдау үшін виртуалды кездесулер мен «шетелде онлайн режимінде үйде оқу» тәсілдеріне ауысты.

Осы қиындықтарға қарамастан, 2022 жылғы 18-20 сәуірде жыл сайынғы Asia HUB отырысы онлайн режимінде өтті, оған Asia Hub желісінің 20-дан астам серіктес университеттері, соның ішінде Қазақ Ұлттық аграрлық зерттеу университеті (ҚазҰАЗУ) қатысты. Бұл кездесуді ұйымдастырушылары біздің серіктестер Мичиган мемлекеттік университеті (MSU) Нанкин ауылшаруашылық университетімен (NAU) ынтымақтастықта жүзеге асырды.

Бұл жыл сайынғы кездесудің мақсаты – климаттың өзгеруі мен жаһандық пандемия жағдайында су, энергетика және азық-түлік жүйелеріндегі туындайтын жаһандық сын-қатерлерді шешу үшін халықаралық серіктестікті, ынтымақтастықты және білім алмасуды нығайту. Азиядағы су, энергия және азық-түлік тұрақтылығы бойынша NEXUS зерттеулерін ілгерілету үшін халықаралық серіктестік пен бірлескен күш-жігерді қолдау және ілгерілету.

Күн тәртібінде келесі мәселелер талқыланды:

1. FE NEXUS KAN және басқа халықаралық бағдарламалары;
2. Asia Hub серіктестік сауалнамасының соңғы нәтижелері: прогресс, қиындықтар және мүмкіндіктер туралы;
3. Жаңа зерттеу бастамасы және қаржыландыру мүмкіндіктері: Азияның тропикалық аймақтарындағы агроэкожүйелер бойынша болашақ зерттеулер;
4. Жаңа институционалдық бастаманы құру: Оңтүстік-Шығыс Азиядағы тұрақты агро-экожүйедегі зерттеулер мен білім беру жөніндегі университеттік консорциум.

Кездесуден күтілетін нәтижелер

1. Future Earth Nexus KAN (IPO) халықаралық жобалық кеңсесін құру және оның Азия хабында FE NEXUS-ті қолдау бойынша жоспарланған іс-шаралары туралы өзара түсіністік туралы меморандумға қол қою.
2. Азияның тропикалық аймақтарындағы агроэкожүйелер бойынша болашақ зерттеулерге жәрдемдесу бойынша бірлескен күш-жігер туралы келісім.
3. Консорциум құру бойынша жоспарлар мен қадамдарды қамтитын «Оңтүстік-Шығыс Азиядағы тұрақты агроэкожүйелер саласындағы ғылыми-зерттеу және білім беру жөніндегі университеттік консорциум» тұжырымдамасын құру.
4. Негізгі зерттеу мәселелері мен Азия хабының болашақ зерттеулерінің басымдықтары және Asia Hub серіктес мекемелері арасындағы үйлестіру мен ынтымақтастықты жақсарту қадамдары туралы көзқарасты қалыптастыру.
5. FAR семинарында анықталған мәселелерді ұжымдық шешуге арналған тәсілдер мен зерттеу қызметі (жобалары) туралы техникалық есеп.

Бұл кездесуде университетіміздің және ректордың атынан пленарлық мәжілісте құттықтау сөз сөйлеген университеттің интернационалдандыру жөніндегі проректоры, доктор Рафис Абазов сөз сөйледі. Доктор Абазов өз сөзінде ҚазҰАЗУ-дің Мичиган мемлекеттік университетімен (MSU) ғылым және білім саласындағы ынтымақтастықтың ұзақ мерзімді табысты нәтижелері бар екенін айтты. Атап айтқанда, Азия даму банкі қаржыландыратын бірлескен ғылыми жобалар, өзен ағындарының шекарасындағы ықтимал су тасқынын модельдеу, Ақмола облысындағы жайылым ресурстарының әлеуетін бағалау, NASA қаржыландыратын «Азық-түліктің өзара тәуелді динамикасы, Қазақстан мен Моңғолиядағы энергия және су (FEWKZMG): Өтпелі әлеуметтік-экологиялық жүйелермен жерді пайдаланудың өзгеруіне және жер жамылғысына байланысты», USAID қаржыландыруы – «Зерттеуге белсенді қатысу үшін серіктестік бағдарламасы» (PEER) 9-цикл, АҚШ Ұлттық ғылым академиясы (NAS) тақырыбы: « Арал теңізінің тартылуына суды шамадан тыс пайдалану және ауыл шаруашылығын интенсификациялаудың әсері: Сырдария өзені бассейніндегі SES динамикасы, Америка-Қазақстан университеттері серіктестік бағдарламасы арқылы Қазақстандағы АҚШ Елшілігі қаржыландыратын білім беру жобалары Американдық халықаралық білім беру кеңесінің «Экология және ғылым бойынша оқу бағдарламаларын әзірлеу қоршаған орта туралы камтамасыз ету».

Asia Hub желілік кездесу бағдарламасы аясында тұрақты ауыл шаруашылығы орталығының жетекшісі, а.-ш.ғ.к. Майра Кусаинова «ГАЖ технологиясын және әртүрлі өлшеуіш жабдықтарды пайдалана отырып, ҚазҰАЗУ Тұрақты ауыл шаруашылығы орталығының агроэкожүйесін зерттеу» тақырыбындағы баяндамасымен сөз сөйледі. Dr. Кусаинова бұл жоба Мичиган мемлекеттік университетінің әріптестерімен және АҚШ-тың басқа да ғалымдарымен бірлесіп жүзеге асырылып жатқанын атап өтті. Жоба аясында ауа-райы, топырақ және парниктік газдар шығарындылары деректеріне негізделген аспаптарды пайдалана отырып, климаттық деректерді басқару желісі құрылғанын айтты. Майра Кусаинованың көзқарасы бойынша, халықаралық бірлескен зерттеулер болашақта бірлескен ғылыми жобаларды жүзеге асыру перспективалары мен зерттеу бағыттарын кеңейтуге мүмкіндік береді.

Үш күнге созылған онлайн пікірталас пен сөз бөлісу нәтижесінде серіктес университеттер мен Asia Hub арасында оқу бағдарламалары (бакалавр-магистратура-PhD) және ғылыми зерттеулер бойынша білім беру үдерісінің сапасын арттыру және жаңғырту мақсатында консорциумдық келісім құру бойынша ұсыныстар жасалды.

Asia Hub 2022 Бағдарламасы chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://asianexus.isp.msu.edu/files/5916/5025/0265/Asia_Hub_Meeting_Announcement-final.pd
Asia Hub веб-сайты https://asianexus.isp.msu.edu/asia-hub-meeting/

Майра Кусаинова
Ауыл шаруашылығы ғылымдарының кандидаты,