Әскери кафедраның оқу жиыны өтуде - Қазақ Ұлттық Аграрлық Зерттеу Университеті

Әскери кафедраның оқу жиыны өтуде

Запастағы офицер әскери дайындығы бағдарламасы бойынша, Қазақстан Республикасының Қорғаныс Министрінің бекітілген бұйрығына сәйкес, команда жақсарту, әскери дайындық, практикалық, методикалық зерттеу кезінде алынған әдістемелік және тәжірибелік дағдыларды жеткізу, қарулы күштерінің өмірімен таныстыру, жауынгерлік дайындық, және әскери бөлімшелерінде қызмет күштер ұйымдастыру мақсатында, «Қазақ ұлттық аграрлық университеті» Коммерциялық емес акционерлік қоғамының әскери кафедрасының студенттерінің келесі әскери-тіркеу мамандықтары бойынша оқу жиынын өткізуде.

«Құрама бөлімшелер, құрамаларды жауынгерлік қолдану»;
«Автомобиль бөлшектерін және жалпы қару бөлшектерін пайдалану»;
«Азық-түлік қолдау ұйымы»;
«Ветеринариялық-санитариялық сараптама».
Оқу жиыны екі кезең бойынша ұйымдастырылуда:
I кезең - 2019 жылдың 22 шілдесінен 4 тамызы аралығында - әскери кафедрада;
II кезең - 2019 жылдың 5 тамызынан 27 тамызына дейін - оқу материалдық-техникалық базасын пайдалана отырып:
а) Әскери-тіркеу кәсіптік мамандықтар үшін «Аралас қару-жарақ бөлімдерін, құрамаларын жауынгерлік пайдалану», «Азық-түлік қауіпсіздігін ұйымдастыру» - 61993 әскери бөлімі.
б) «Автомобильдер мен жалпы қару бөлшектерін пайдалану» әскери-тіркеу мамандығы үшін - 73652 әскери бөлімі.
в) «Ветеринариялық-санитариялық сараптама» мамандығы бойынша әскери-тіркеу мамандығы үшін - 29219 әскери бөлімі.

Оқу жиынының міндеттері:
«Құрама бөлімшелер, құрамалар мен құралымдарды жауынгерлік қолдану» әскери-тіркеу мамандығы бойынша:
мотоатқыштар взводының тактикалық іс-әрекеттері туралы жоғары білім деңгейін қалыптастыру;
жауынгерлік тапсырмалардың сипаты, мазмұны мен бөлімшенің жауынгерлік мүмкіндіктері туралы түсінікке қол жеткізу;
әр түрлі жағдайларда соғыс қимылдарын ұйымдастыру және жүргізу дағдыларын жетілдіру;
дұрыс нысанын жолғы және толық атыс қаруы мен қару-жарақ БМП атыс қуаты қолдана білу; ПМ және АК-74 атыс тәжірибесін практикалық қолдану.
«Автомобильдер мен қару-жарақ бөлшектерін пайдалану» әскери-тіркеу мамандығы:
әртүрлі әскери жағдайларда көлік взводын басқаруды үйрету;
жауынгерлік даярлықта құрал-жабдықтар мен қару-жарақты ұстауды ұйымдастыру және қамтамасыз ету, уақтылы және сапалы қызмет көрсету;
көлік сервисі мамандарының құрамымен техникалық оқу сабақтарын ұйымдасту және өткізу;
ПМ және АК-74 атыс тәжірибесін практикалық қолдану.

«Азық-түлік қолдау ұйымы» әскери-тіркеу мамандығы:
әскери бөлімнің тамақ қызметі туралы есептілікті ұйымдастыруды зерделеу;
тамақ өнімдерін басқару, қызметін жоспарлау мен бақылауды зерделеу;
аспазшылар мен асханалардың жұмысын ұйымдастырумен танысу;
ПМ және АК-74 атыс тәжірибесін практикалық қолдану.
«Ветеринариялық-санитариялық сараптама» әскери-тіркеу мамандығы:
өнімдер, жануарлар мен өсімдік тектес шикізаттарды ветеринариялық-санитариялық сараптаманың практикалық өткізілуімен танысу;
жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатқа ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүргізуге тәжірибе беру;
жануарлар тектес өнімдер мен шикізат арқылы берілетін адамдар мен жануарларға (антропозооноз), ауруларды болдырмау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруда тәжірибе беру ;
ПМ және АК-74 атыс тәжірибесін практикалық қолдану.
Жалпы оқу жиынға 325 студент қатысуда, сонымен қатар кәсіби практикадан өту үшін  денсаулығы жарамды болғандықтан 14 студент-қыз қатысуда.

ҚазҰАУ Әскери кафедрасының бастығы,
полковник Б. Дюсембаев