ӘЛЕМДІК ЖӘНЕ ДӘСТҮРЛІ ДІНДЕРДЕГІ БІЛІМ МЕН ТОЛЕРАНТТЫЛЫҚ ПОЭТИКАСЫН ТҮСІНУ - Қазақ Ұлттық Аграрлық Зерттеу Университеті

ӘЛЕМДІК ЖӘНЕ ДӘСТҮРЛІ ДІНДЕРДЕГІ БІЛІМ МЕН ТОЛЕРАНТТЫЛЫҚ ПОЭТИКАСЫН ТҮСІНУ

2021 жылдың 10 қыркүйегінде Алматыда өткен адамзаттық білім мәдениетін қолдау мақсатындағы «Бейбітшілік жолдауына әртүрліліктің байлығынан: білім поэтикасы мен әлем діндеріндегі толеранттылық» атты ІІ халықаралық кеңеске Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университетінің ректоры, академик Тілектес Есполов қатысып,  рухният мәселелері туралы өз ойларын ортаға салды.
Бұл маңызды іс-шараны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі ЮНЕСКО қамқорлығындағы Халықаралық Мәдениеттерді жақындастыру орталығы «Мәдениеттерді жақындастырудың халықаралық онжылдығы» (2013-2022 жж.) және ЮНЕСКО-ның білім қоғамдарын құру бойынша идеяларын практикалық іске асыру шеңберінде ҚР БҒМ ҒК Философия, саясаттану және дінтану институтымен бірлесіп ұйымдастырады.

Кеңестің мақсаты – әлемдік және дәстүрлі діндердегі білім мен толеранттылық поэтикасын түсіну, бұл олардың алуан түрлілігін адамзаттың мәдени байлығы ретінде түсінуге және сонымен бірге олардың ортақ генезисін, генеалогиясын, ежелгі дәуірден қазіргі уақытқа  дейінгі диалог тарихын көруге және мәдениеттердің жақындасуын ынталандыруға мүмкіндік береді.
Кеңес отырысын белгілі мемлекет және қоғам қайраткері, халықаралық дәрежедегі атақты ақын, Қазақстанның Еңбек Ері, ЮНЕСКО-ның ХМЖО-ның директоры  Олжас Сүлейменов кіріспе сөзбен ашты.

Олжас Омарұлының бейбітшілік пен келісімді нығайту үшін көп жылдар бойы күресіп келе жатқан тұлға екені баршаға мәлім. Ол ең алдымен, үлкен мәдениеттің адамы. Көп жылдар бойы Қазақстанның ЮНЕСКО-дағы Тұрақты өкілі болып жұмыс істеді. Бүгінде ол біздің университетпен тығыз қарым-қатынас жасайды және студент жастардың рухани тәлімгері болып табылады. Университетте 2004 жылдан бастап Олжас Сүлейменов атындағы әлеуметтік-гуманитарлық білім және тәрбие институты жұмыс істейді. Институт қызметі зияткерлік, жоғары мәдениетті және көптілді тұлғаны қалыптастыруға бағытталған. Жаһандану заманында Олжас Омарұлының жастарда ұлттық, нәсілдік, әлеуметтік және діни наным-сенімдерді қабылдамайтын планетарлық сананы қалыптастыру қажеттілігі туралы идеясы бұрынғыдан да өзекті.

Институт жанында "Достық" студенттік Ассамблеясы бар, ол мәдени орталықтармен, Қазақстан Халқы Ассамблеясымен тығыз қарым-қатынаста жұмыс жасайды. Рухани-адамгершілік тәрбиені іске асыру мақсатында "Рухани жаңғыру" орталығының "Олжас оқулары" клубы, жас ақындар мектебі жастарға тәлім тәрбие беруде.

Осы өткен кеңестің міндеті – ЮНЕСКО-ның Мәдениеттерді жақындастырудың халықаралық онжылдығын өткізу жөніндегі іс-қимыл жоспарынан туындайды: Үкіметтің, қоғамдық пікір қалыптастырушы азаматтардың және дін қайраткерлерінің, дінге сенушілер мен сенбейтіндердің, азаматтық қоғам мен жеке сектор өкілдерінің назарын діннің манипуляциясына қарсы іс-қимыл жасау және әлеуметтік тұрақтандыру мен бірігу процесіне жәрдемдесу үшін мәдениетаралық және дінаралық диалог рөліне аудару арқылы үйлесімді өмір сүруді қамтамасыз етуге бағытталған жаңа саяси шараларды, әдістер мен құралдарды әзірлеу; - мәдени, этникалық, тілдік және діни әртүрлілікпен өзара түсіністікке және өзара танысуға жәрдемдесу, сондай-ақ татуласу процестерін қолдау.

Осы кеңес ұлттық және халықаралық контекст үшін өзекті болып табылады. Әр түрлі аймақтардағы зорлық-зомбылықтың өршуі өркениеттер қақтығысы туралы әсер қалдырады. Әлемнің осындай ақпараттық кеңістігінде адамзат бір-біріне қарама-қайшы келетін мәдениеттерге, идеологияларға және діни көзқарастарға бөлінген. Сонымен қатар, дін (лат. religare – «біріктіру») ежелгі дәуірден бастап бүгінгі күнге дейін адамзат қауымдастығында этикалық (құндылықтар), этиологиялық (әлем бейнесі) және эпистемологиялық (әлем туралы білім) функцияларды атқарды, ғылыммен онтологиялық мәртебеге және эвристикалық әлеуетке тең болды, ғылыми біліммен үздіксіз диалогта болды, кейде оның дамуын ынталандырды.

Ежелгі дәуірден қазіргі уақытқа дейінгі әлемдік және дәстүрлі діндердегі толеранттылық поэтикасын зерттеу маңызды болып табылады, бұл көбінесе олардың космологиясынан шыққан, олар әлемнің бірлігі мен тұтастығын бекітеді. Діндерді саналы түрде жақындастыру әрекеттерін олардың жақтаушылары бірнеше рет жасаған. Адамзат мәдениетіне айтарлықтай әсер еткен тағы бір қызықты құбылыс – тарихтың әртүрлі кезеңдеріндегі ұлы көші-қон, жаулап алу және мәдени байланыстардың нәтижесі болған діни синкретизм. Діндер бейнелері, идеялары, культтері, ырымдары мен рәміздері синтездің жаңа синергиясын, білімнің жаңа поэтикасын, әртүрліліктің жаңа байлығын тудырды.

ЮНЕСКО-ның Мәдениеттерді жақындастырудың халықаралық онжылдығын (2013-2022) өткізу жөніндегі іс-қимыл жоспарында айтылғандай, мәдениаралық және дінаралық диалог арқылы мәдениеттерді жақындастыру тараптардан айырмашылықтарды, оның ішінде тарихқа, тілге, мәдени мұраға, бір-бірінің діні мен нанымына қатысты базалық түсінуді талап етеді. Барлық халықтар мен мемлекеттердің өмірі өзара тәуелді болып келе жатқандықтан, бір-біріне деген құрмет жеке кеңістікті сақтаумен шектелмейді, ол – мәдени, этникалық, тілдік және діни әртүрлілікті оң және өзара түсінуге негізделуі тиіс.

Кеңесті өткізу барысында әртүрлі 3 сессия жұмыс істеді: Әлемдік және дәстүрлі діндердегі білімнің поэтикасы; Ежелгі дәуірден қазіргі уақытқа дейінгі дінаралық диалогтың тарихы; Бейбітшілік Жолдауы: әлемдік және дәстүрлі діндердің планетарлық сананы қалыптастырудағы рөлі қызмет көрсету орны.

Коронавирустың таралуынан туындаған әлемдегі күрделі эпидемиологиялық жағдайды ескере отырып, Кеңес шетелдік және басқа қалалардан келген қатысушылар үшін онлайн-форматта және Алматыдағы қатысушылар үшін аралас түрде өтті.